Chłopak z ulicy brzeskiej

Historycy 10 Brygady Kawalerii płk St. Maczka od lat eksploatują fotografię 10 Pułku Strzelców Konnych na defiladzie, pokazującą poczet sztandarowy pułku. Ja spróbuję przedstawić nowe fakty dotyczące tej fotografii znalezione u pewnej rodziny w Bochni...

Chłopak z ulicy brzeskiej w 10 BK!


Pewnego zimowego wieczoru zadzwonił do mnie pan Czesław Biernat z informacją, że jego brat Karol był żołnierzem płk Stanisława Maczka.
uploaded_img/bier3.JPG
Zgodził się udostępnić mi zdjęcia i wszelkie informacje dotyczące brata. Myślę, że posłużą one jeszcze do niejednej publikacji. Karol Biernat urodził się w1915 r. Uczęszczał do szkoły podstawowej S. Jachowicza w Bochni i Szkoły Przysposobienia Zawodowego w Krakowie, którą ukończył w 1932 roku. Po ukończeniu szkoły pracował i jednocześnie uczęszczał na kursy szoferów w Krakowie. Został powołany do wojska w 1936 roku do10 pułku strzelców konnych w Łańcucie. Rok 1936 zapowiadał burzliwe zmiany w strukturze pułku, który masowo, od listopada 1936 r. pozbywał się koni! Decyzją Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych pułk miał zostać w pełni zmotoryzowany i razem z 24 pułkiem ułanów wejść w skład 10 Brygady Kawalerii. Dlatego Karol ze swoją „praktyką garażową” i prawem jazdy znalazł się we właściwym miejscu i czasie. Swe losy związał z wojskiem na wiele lat, uczestnicząc w operacji zaolziańskiej 1938 roku, kampanii wrześniowej 1939 roku, przedostając się razem z brygadą do Francji a potem do Anglii, aby znów walczyć u boku generała Stanisława Maczka z Niemcami. Po wojnie pozostał w Anglii. Umarł w 1981 roku i został pochowany na cmentarzu w Londynie.
Wśród niewielu fotografii, jakie pozostały po Karolu, szczególnie jedna formatu 6x9 cm, bardzo zniszczona przyciągała szczególną uwagę.
uploaded_img/bier4.jpg
Widzimy na niej żołnierzy 10 BK na motocyklach Sokół 1000 w charakterystycznych hełmach wz.16. Przed plutonem motocyklistów stoi Polski Fiat 508 „łazik”. Ledwie widocznym krzyżykiem Karol zaznaczył na fotografii siebie. Ciekawa jest też odwrotna strona zdjęcia z napisami: Jasienica – Jaworze dnia 3.XI.1938 roku i słabo widoczne nazwiska żołnierzy będących na fotografii. Analizując tę fotografię dochodzimy do wniosku, że została zrobiona zaraz przed przeglądem lub defiladą w Jasienicy oddalonej 8 km od Bielska- białej. Brygada stacjonowała tam od 16 października, stanowiąc odwód SGO „Śląsk”.
uploaded_img/bier2.JPG
Kościół widoczny w tle, zachował się do dziś i jest położony na terenie cmentarza w Jasienicy. Porównując to zdjęcie z zamieszczonymi w podtytule fotografiami dochodzimy do wniosku, że układ motocykli(numerów rejestracyjnych) i rysy twarzy motocyklistów są na obu zdjęciach identyczne! Tak, więc zdjęcia zostały zrobione w tym samym dniu(tylko z przeciwnej strony), zaraz przed przeglądem pułku, który dokonywał nowo mianowany dowódca brygady płk dypl. Stanisław Maczek. Fotografia w dotychczasowych publikacjach została opisana wielce enigmatycznie, dlatego teraz wreszcie możemy ją opisać właściwie.
uploaded_img/bier1.jpg
Poczet sztandarowy 10PSK dnia 3.XI.1938r.- Jasienica k. Bielska
Na motocyklach Sokół siedzą: nr 2706 strz. Pawluk(?), nr 4017 plut. Maksymowicz, nr 4082 st. strz. Karol Biernat, nr 2621 strz. Ogorzewski, nr 4083 strz. Sroka, nr 2027 strz. Dochit(?)


Autor dziękuje za udostępnienie materiałów rodzinie Karola Biernata i dr Jerzemu Majce za fotografię z książki „Brygada motorowa”