Budapeszt parowozownia

Budapeszt- Magyar Vasúttörténeti Park
Muzeum Kolejnictwa Węgier , Budapeszt Tatai út 95uploaded_img/budko1.JPG

W 2000 roku w dawnej lokomotywowni Budapeszt Północny otwarto duże muzeum kolejowe w którym zgromadzono ponad 100 pojazdów szynowych. Autentyczna infrastruktura i budynki lokomotywowni z 1911 roku dotychczas będące w użytkowaniu Węgierskich Kolei Państwowych MAV, piękne drzewa, cudowna i zabytkowa obrotnica stanowią zachętę do odwiedzenia tego muzeum nie tylko przez miłośników kolejnictwa. Muzeum posiada też kolejkę parkową dla dzieci z 340 metrową bardzo urozmaicona trasą, ręczne drezyny kolejowe i co najważniejsze wiele działających eksponatów. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które tylko w niewielkim stopniu oddają klimat tego miejsca.

uploaded_img/budko2.JPG

Filmik z muzeum: KLIKNĄĆ!


uploaded_img/budko21.JPGuploaded_img/budko4.JPG

Piękny parowóz pośpieszny MAV 328

Konstrukcja powstała po I wojnie św.dla prowadzenia pośpiesznych pociągów z prędkością do 100 km/h, stylistyka konstrukcji dymnicy i budki maszynisty sugeruje, że parowóz nie jeździł wolno. Palenisko zasilane było mechanicznym podajnikiem węgla.


uploaded_img/budko41.JPGuploaded_img/budko5.JPGuploaded_img/budko6.JPGuploaded_img/budko7.JPGuploaded_img/budko8.JPGuploaded_img/budko81.JPGuploaded_img/budko9.JPGuploaded_img/budko91.JPG