IV Rajd pieszy StellungA2

IV Rajd pieszy "Stellung A2" - Bochnia 12 kwiecień 2014 r.

uploaded_img/bu1(1).JPG

Kiedy przeszło dwa miesiące temu pojawił się u mnie Rafał Podsiadło i oznajmił, że będzie w Bochni robił rajd po bunkrach, popatrzyłem na niego z zaciekawieniem , graniczącym z pewnością, że facet albo jest chory, albo ma nieuleczalne ADHD. On sam wraz z kilkoma zapaleńcami z netu, a po drugiej stronie jak ten omszały bunkier z poprzedniego zdjęcia, instytucje mające organizować czas i myślenie mieszkańcom tego miasta: "nicnierobiące" Muzeum im.S.Fischera, stetryczałe Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej i lokalny MDK w Bochni, który przejął zwyczaje po poprzednim właścicielu budynku czyli PZPR i zajmuje się tylko "Dniami Bochni".
Chłop jak powiedział , tak zrobił. Zorganizował imprezę na którą z dobrej i nie przymuszonej woli przyszło ze 70 luda. Bez notabli, zmuszonej do udziału w niej młodzieży szkolnej, radnych i straży miejskiej. Rafał gratuluję!.


uploaded_img/bu2(1).JPG

Rajd rozpoczęto na Krzyżakach obok schronu, a właściwie garażu na armatę Regelbau 701. Omówiono sprawy organizacyjne rajdu i charakterystykę schronu "701".

uploaded_img/bu3(1).JPG

Nieco powyżej na grzbiecie wzgórza Krzyżaki zobaczyliśmy fragmenty Regelbau 621 sprytnie zakamuflowanego przez właściciela posesji, kostką brukową!

uploaded_img/bu4(1).JPG

Następnie mieliśmy do czynienia z prawdziwym festiwalem Ringstand-ów 58c w przeróżny sposób wtopionych w otaczające je środowisko naturalne. Przyznam się, że jako mieszkaniec Bochni, łazikujący w młodości właśnie po tych terenach(mieszkałem na ul. Floris, następnie ul. Murowianka) nie zdawałem sobie sprawy, że jest tego tak dużo.uploaded_img/bu41(1).JPGuploaded_img/bu5(1).JPG

Jedyny na całej trasie Kochbunker - mały jednoosobowy schron powstały z elementów prefabrykowanych. Lepsze to, niż zwykły okop. Właściciel tej posesji może czuć się szczęściarzem, ma na swym terenie dwa bunkry!


uploaded_img/bu51(1).JPGuploaded_img/bu6(1).JPG

Stoimy przed niedawno odkrytym przez eksploratorów "tobrukiem".

uploaded_img/bu7(1).JPG

Ten Ringstand ma zachowaną przez "złomiarzy" szynę metalową po której poruszała się obrotnica z karabinem maszynowym MG.


uploaded_img/bu71(1).JPG

Ostatnim punktem programu był Regelbau 701 położony na prywatnej posesji Bogdana, który nie dość , że udostępnił teren, to jeszcze był jednym z organizatorów poczęstunku.

uploaded_img/bu8(1).JPGuploaded_img/bu81(1).JPG

Do końca pogoda wytrzymała, nie lało, Ludzie byli zainteresowani tematem, rekonstruktorzy fajnie wyglądali i nadawali klimat imprezie, kiełbasa była dopieczona. Specjalne podziękowania dla organizatorów czyli Rafała Podsiadło Jacka Baniaka i Piotra Zaczek.

uploaded_img/bu82(1).JPGuploaded_img/bu9(1).JPG