Zimowe zawody balonowe-Nowy Targ 2019

VI Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe
23 luty 2019uploaded_img/hod1.JPG

Sobotni dzień zawodów rozpoczął się dla mnie bardzo wcześnie bowiem musiałem być na miejscu, czyli na lotnisku w Nowym Targu przed siódmą. Przywitał mnie piękny wschód słońca, temperatura minus dwanaście stopni i lód . A pod lodem śnieg. Miałem cały dzień spędzić z załogą balonu Małopolskiej Hodowli Roślin, którego pilotem jest Marek Michalec z Krakow Balloon Team

uploaded_img/hod11.JPG

Przed pierwszą konkurencją w powietrze wystartowali meteorolodzy ze swoimi balonikami aby określić siłę i kierunek wiatru na określonych wysokościach.

uploaded_img/hod2.JPG

Na odśnieżonym lotnisku do porannego startu przygotowuje się ponad dwadzieścia załóg.


uploaded_img/hod21.JPG

"Nasz" balon Małopolskiej Hodowli Roślin w trakcie napełniania. Jest to nowy balon na ogrzane powietrze firmy Lindstrand.


uploaded_img/hod3.JPG

Aby balon na ogrzane powietrze wystartował potrzebna jest zespołowa praca całej załogi: PROSZĘ KLIKNĄĆ!


uploaded_img/hod31.JPG

Dwa z trzech balonów Lotniczej Grupy "Roleski" startujących w zawodach, za kilkanaście minut wystartuję tym po prawej, stylizowanym na zabytkowy Montgolfier.


uploaded_img/hod32.jpguploaded_img/hod4.JPG

Balon SP-BDH został wyprodukowany w Czechach w zakładach Kubićek. Objętość balonu 2850 metrów sześciennych. Wysokość powłoki 21 metrów, masa startowa 900 kg.

uploaded_img/hod41.JPG

Lotnisko Aeroklubu w Nowym Targu w całej okazałości .

uploaded_img/hod5.JPG

Dla takich chwil warto żyć, ponad dwadzieścia balonów na tle ośnieżonych Tatr.

uploaded_img/hod6.JPG

Autor relacji w koszu balonu Roleski . Mimo mrozu w balonie jest ciepło , palnik grzeje , wiatru nie ma no bo lecimy z wiatrem i jeszcze słońce przygrzewa.


uploaded_img/hod61.JPG

Panorama Tatr z nad Szaflar .

uploaded_img/hod62.jpg

Niestety nad Szaflarami zabrakło wiatru! Staliśmy w jednym miejscu próbując na różnych wysokościach przemieścić się znad obszaru zabudowanego i próbować lądować. Wypatrując przy tym odpowiedniego miejsca pozbawionego wokół wszelkich drutów napowietrznych linii.

uploaded_img/hod7.JPG


W między czasie balon Małopolskiej Hodowli Roślin szukał wiatru na małych wysokościach przemykając nisko nad doliną Nowego Targu.


uploaded_img/hod71.JPG

A myśmy wisieli nad Szaflarami , nad Białym Dunajcem. W oddali widoczny Nowy Targ.

uploaded_img/hod72.JPG

Każde lądowanie balonu jest ekscytujące , myśmy wylądowali w Bańskiej Niżnej.

Filmik z lotu: PROSZĘ KLIKNĄĆ!uploaded_img/hod8.JPG

Następnym wezwaniem dla załogi i balonu był przelot nad Tatrami z przygodnego parkingu w miejscowości Ździar na Słowacji.

uploaded_img/hod81.JPG

Pilot Marek Michalec szybko po starcie nabierał wysokość aby uzyskać niezbędny pułap do przelotu nad najwyższymi szczytami Tatr.

Migawki filmowe z całego dnia: PROSZĘ KLIKNĄĆ!

uploaded_img/hod9.jpg

Nasz balon przeleciał w linii prostej ponad 30 km i lądował w okolicy miejscowości Ważec na szczęście przy drodze. Niestety inni nie mieli tyle fartu i lądowali w kompletnym pustkowiu. Należało im pomóc , na zdjęciu widać jak pomagamy w ciągnięciu liną kosza z miejsca kompletnie niedostępnego czyli pokrytej lodem polany. Na szczęście widoki jakie były na oświetlony zachodzącym słońcem Krywań, wynagrodziły wszystko .


uploaded_img/hod91.jpg


Dziękuję załodze za wspaniale spędzoną balonową sobotę!