Podłęże- węzeł kolejowy linii nr 91 i 95

Między miejscowościami Podłęże, Rudzice i Podgrabie w województwie małopolskim wybudowano w latach 50-tych XX wieku węzeł kolejowy. Do linii nr 91 Kraków - Medyka dołączono łącznik do Nowej Huty który z czasem zyskał miano dużej obwodnicy Krakowa.


uploaded_img/ru1.jpg
Źródło: OpenStreetMap.org

Podłęże ma szczęście bycia stacją węzłową. To tutaj rozpoczynała się , niedawno rozebrana, linia jednotorowa do Niepołomic . To tutaj w niedalekiej przyszłości powstanie nowa linia Podłęże - Piekiełko prowadząca przez Gdów prosto w Beskid Wyspowy. Także tutaj na świeżo zmodernizowanej stacji skupiono sterowanie węzłem likwidując posterunki odgałęźne w Rudzicach i Podgrabiu.


uploaded_img/ru11.JPG

uploaded_img/ru2.JPG

Widok na stacje Podłęże od zachodniej strony , na pierwszym planie wiadukty pod którymi przepływa potok Podłężanka
.

uploaded_img/ru21.JPG

Wylot za stacji na zachód , prawy tor do Krakowa, lewy na Nową Hutę. Żółte elementy przy torach to automatyczne smarownice przytorowe.


uploaded_img/ru3.JPG


Początek lk nr 95 czyli 90-stopniowy łuk za Podłężem prowadzący ku mostowi na Wiśle widocznemu po prawej na zdjęciu. Trasę do Podłęża otwarto 22 października 1955 roku a już w 1959 roku została zelektryfikowana.

uploaded_img/ru4.JPG

Tor w stronę Krakowa .


uploaded_img/ru5.JPG

Rudzice , widoczne nowe słupy wysokiego napięcia to zmodernizowane zasilanie podstacji trakcyjnej.


uploaded_img/ru6.JPG

Grafficiarze ozdobili już wszystkie nowo wytynkowane wiadukty.

uploaded_img/ru7.JPG

Tor z Nowej Huty przebiega w węźle pod takim wiaduktem.

uploaded_img/ru8.JPG


Największą ciekawostką węzła jest najstarszy wiadukt kolejowy linii CLB(Carl Ludwig Bahn) zachowany w nie zmienionej postaci,znajdujący się w Rudzicach w niewielkiej odległości od parkingu na autostradzie.

uploaded_img/ru81.JPG

Mój filmik z węzła: Proszę kliknąć!


uploaded_img/ru9.JPG