Pociąg wolności - 2019

Stało się już tradycją na linii kolejowej nr 104 łączącej Nowy Sącz z Chabówką, że w dniu Święta Niepodległości wyrusza na trasę pociąg retro ustrojony narodowymi flagami z rekonstruktorami historycznymi i turystami na pokładzie, aby w ten sposób , zresztą dla mnie bardzo słuszny, uczcić to narodowe święto.uploaded_img/poc1.JPG


uploaded_img/poc2.JPG


Z infrastruktury jaka pozostała z czasów świetności linii pozytywnie wyróżnia się stacja Męcina. Pięknie położona i nadal zadbana, trawa wykoszona , no i posiadająca sporo miłośników skupionych w facebookowej grupie : Stacja Męcina.


uploaded_img/poc21.JPG


Przejazd był możliwy w obie strony , dlatego wyruszyłem z Bochni rano aby fotografować pociąg jadący do N. Sącza z lokomotywą OKz32-2 jadącą przodem. Za pierwsze miejsce do fotografowania wybrałem Limanową na przejeździe kolejowym na ul. Graniczna , gdzie jest widok na dobry kilometr szlaku, a do tego spory podjazd do stacji Limanowa..

uploaded_img/poc3.jpg

Od Limanowej parowóz ma do pokonania spory podjazd , który kończy się na stacji w Pisarzowej (widocznej na zdjęciu) , a następnie trasa obniża się aby w końcu osiągnąć dolinę Dunajca i Nowy Sącz. Stacja w Pisarzowej położona na łuku jest strasznie zapuszczona, nikt o nią nie dba.


uploaded_img/poc4.jpg

uploaded_img/poc5.jpg

Przed stacją Męcina można na około kilometrowym odcinku obserwować zjazd w dół pociągu, a obok szlaku piękne drewniane słupy telegraficzne i powyginane tory z którymi "okazeta" radzi sobie bardzo dobrze.


uploaded_img/poc51.jpg

Poniżej stacji Męcina w Kłodne na łuku trasy w sporym sztucznym nasypie znajduje się jeden z ładniejszych przepustów-tuneli pod nasypem, będących jednoczesnie drogą i korytem potoku.uploaded_img/poc6.jpg

A to już powrót z Nowego Sącza , zdjęcie zrobione z Kłodne w stronę Chomranice na sporym podjeździe pod stację w Męcinie.
uploaded_img/poc7.jpg


Wiadukt nad drogą w Mordarce , w tym momencie pociąg zjeżdża cały czas z Pisarzowej do Limanowej i doliny Łososiny.


uploaded_img/poc8.jpg

Od Limanowej, gdzie linia obniża się w dolinę rzeki Łososiny , a następnie zmierza w kierunku Tymbarku następuje następny podjazd i to spory, pod Dobrą i dalej do Skrzydlnej najwyższego punktu na linii nr 104. Na zdjęciu widzimy malownicze esy floresy linii na podjeździe pod Dobrą w Podłopieniuuploaded_img/poc9.jpgNic tak nie odda klimatu przejazdu pociągiem parowym jak filmik. Jesienne kolory, wilgotność powietrza potęgująca emisję pary i dymów przez parowóz , pięknie zestawiony skład pociągu no i w końcu krajobraz powiatu limanowskiego składa się na atrakcyjność "Pociągu Wolności" wystawionego przez Skansen w Chabówce. Zapraszam na mój film:

KLIKNĄĆ!