Majówka z parowozem - 2015

Majówka z parowozem, czyli jak deszcz i rdza pokrywająca szyny wyreżyserowała przejazd pociągu retro.


uploaded_img/okz1.JPG

W niedzielę 24 maja 2015r. ruszyła kolejna piąta edycja imprezy organizowanej przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Dla nas miłośników kolei jest to wielkie święto, dlatego jak co roku wyruszyliśmy z Bochni na trasę kolei transwersalnej aby na kolejnych fotostopach uwiecznić ten przejazd. Pogoda była okropna, mżyło, było przejmujące zimno. Jakież było nasze zdziwienie kiedy zobaczyliśmy za Limanową skład , który mimo wysiłków drużyny trakcyjnej nie mógł wyjechać pod górę!Była godzina 10.30 a pociąg dopiero jechał w stronę Sącza z prawie 2,5 godzinnym opóźnieniem.


uploaded_img/okz2.JPG

Na czele składu sunął piękny OKz32-2 górski tendrzak stworzony specjalnie na "zakopiankę" .

uploaded_img/okz3.JPG

Po dotarciu do Pisarzowej parowóz miał do Nowego Sącza już tylko z "górki". ale podejrzewam , że maź pokrywająca tory miała też wpływ na hamowanie składu co na pewno podnosiło ciśnienie krwi maszynistom.

uploaded_img/okz4.JPG

Jazda z "górki" przed Marcinkowicami.

uploaded_img/okz5.JPG

Nasyp kolejowy wzdłuż Dunajca (widoczny w tle) przed Nowym Sączem.


uploaded_img/okz6.JPG

Nowy Sącz

Filmik z manewrów: kliknąć!

uploaded_img/okz61.JPG

Okazetka została przywrócona do życia w 2014 roku przez Skansen w Chabówce. Jest własnością Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Seria tych lokomotyw wyprodukowana została w ilości 25 egzemplarzy przez Zakłady Mechaniczne H. Cegielski w Poznaniu. w latach 1934-36.

uploaded_img/okz62.JPG

Parowóz z bliska i w budce maszynisty: kliknąć!

uploaded_img/okz63.JPG

Nawet na tak dużej stacji jak Nowy Sącz nie można już parowozu nawodnić! Zlikwidowano wszystkie żurawie wodne. Na szczęście straż pożarna swoją beczką i wężami strażackimi napoi tą wielką wytwornicę pary wodnej.

Niestety w tym momencie zadecydowano, że powrót musi być wspomagany dodatkowo przez lokomotywę spalinową.


uploaded_img/okz7.JPG

I tak to już potem wyglądało: Niebieska "Stonka" SM42 na przedzie , a później skład retro. Cegielski jako producent przegrał na zardzewiałych torach z Fablokiem Chrzanów . 42-letnia "stonka" i 81- letnia "okazeta".

uploaded_img/okz8.JPG

Podwójna trakcja na ostatnim zakręcie przed Męciną.

I na tym zakończyliśmy fotografowanie. Była już piętnasta, byliśmy przemoknięci, zmarznięci i zmęczeni. Wstrętna pogoda wygrała. Brawa dla organizatorów, drużyny trakcyjnej, uczestników.Myślę, że mimo przeciwnościom losu bawili się dobrze. Z niecierpliwością czekam na następną edycję!

Krótki filmik z przejazdu: Kliknąć!uploaded_img/okz9.JPG