Parowozem do Żabna 2019

29 września 2019 r. pociąg złożony z historycznych wagonów pasażerskich , a prowadzony lokomotywą Ty42-107 został podstawiony na trzeci peron tarnowskiego dworca. W ten dzień zaplanowano dwa kursy do Żabna.


uploaded_img/zab1.JPG

Rzadko się zdarza, aby rekreacyjny przejazd był prowadzony po nieczynnej w ruchu osobowym trasie. Linia kolejowa nr 115 to jednotorowa, niezelektryfikowana trasa łącząca Tarnów z Szczucinem. Dlatego linię zwą "Szczucinka" Około roku 2000 ruch osobowy na lini został wstrzymany. Jedynie sporadycznie, pociągi towarowe jeżdziły do Szczucina. Jednorazowo w 2012 roku pojawił się szynobus w ramach obchodów WOŚP. Nad linią zawisło widmo likwidacji, gminom marzyła się ścieżka rowerowa zamiast torów, na szczęście ruchy społeczne i stowarzyszenia wystosowały petycje celem ratowania "Szczucinki" Tory uratowano , a przejezdność zachowano do 16 kilometra czyli do Żabna , dalej są chaszcze, drzewa i krzaki...

uploaded_img/zab11.JPG

uploaded_img/zab2.JPG

uploaded_img/zab21.JPG

Parowóz Ty42-107 został w 1946 r. wyprodukowany w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu. W latach 90-tych został wycofany ze służby , przewieziony do Chabówki został poddany remontowi generalnemu i w 2013 r. powrócił do służby.
uploaded_img/zab22.JPG

uploaded_img/zab23.JPG

uploaded_img/zab3.jpg

uploaded_img/zab31.JPG

uploaded_img/zab32.JPG

uploaded_img/zab4.jpg

Dawno nie widziałem tylu widzów wzdłuż torów kolejowych! Piękna pogoda i nie lada atrakcja na torach przyciągały spore gromadki miłośników kolei.


uploaded_img/zab41.jpg

Przejazd pod wiaduktem autostradowym.

uploaded_img/zab5.jpg

uploaded_img/zab51.jpg

uploaded_img/zab6.JPG

uploaded_img/zab7.jpg

Stacja Żabno, a właściwie resztki po stacji, torowisko z wysoką trawą , kilka rozjazdów , trzy tory. I mnóstwo pozytywnie nakręconych ludzi, częściej powinno się organizować takie wydarzenia.


uploaded_img/zab71.JPG

Mój film z przejazdu : KLIKNĄĆ!uploaded_img/zab72.JPG

uploaded_img/zab73.JPG

uploaded_img/zab8.JPG

uploaded_img/zab9.JPG