Semovente - włoskie działo samobieżne

Działo samobieżne SEMOVENTE M42 da 75/18uploaded_img/sem1.JPG

W miejscu dość szczególnym, a mianowicie obok zamku w Bergamo stoi sobie pięknie odrestaurowany pojazd z II wojny św. Jest to model uważany za jeden z najlepszych wozów jednostek pancernych Regio Esercito (Włoskiej Królewskiej Armii). Konstrukcyjnie wzorowany na niemieckim dziale szturmowym StuG powstał na bazie podwozia czołgu M13/40


uploaded_img/sem2.JPG

Konstruktorom zależało na wydatnym wzmocnieniu siły ognia pojazdu dlatego zdecydowano się na haubicę górską kalibru 75 mm Obice 75/18 Modello 34

uploaded_img/sem3.JPG

Lufa haubicy była chroniona przez pancerną osłonę i zakończona dość ciekawym hamulcem wylotowym pełniącym jednocześnie funkcję tłumika płomieni. Przednia płyta pancerna ochraniająca przedział bojowy ma 50 mm.

uploaded_img/sem31.JPG

Koło napędowe gąsienicy umieszczono z przodu pojazdu. Na kole producent umieścił swoje logo: Ansaldo Gąsienice jednosworzniowe o szerokości 260mm.

uploaded_img/sem4.JPG

Z tyłu pojazdu umieszczono silnik benzynowy Fiat SPA 15TB 8-mio cylindrowy o mocy 185 KM. Wystające pręty z płyty pancernej tylnej to mocowania kół zapasowych pojazdu.

uploaded_img/sem41.JPG

Działo miało masę 13,25 T. Tylna płyta pancerna ma grubość 25 mm.

uploaded_img/sem5.JPG

Pięciobiegowa skrzynia biegów zapewniała prędkość maksymalną do 40 km/h.

uploaded_img/sem6.JPG

Załogę stanowili: Kierowca, dowódca-celowniczy i ładowniczy-radiotelegrafista.

uploaded_img/sem61.JPG

Semovente dzięki skutecznym pociskom kumulacyjnym EP (Effetto Pronto) o przebijalności 50mm na dystansie 1000 metrów mogły zwalczać alianckie czołgi Grant i Sherman.

Jeden z włoskich oficerów pisał: "... była to prawdziwa maszyna wojenna , która dzięki swojej haubicy 75mm budziła respekt we wszystkich nieprzyjacielskich pojazdach pancernych w czasie działań na froncie pod El Alamein."

uploaded_img/sem8.JPG